wtorek

Dlaczego pies merda ogonem?

Odpowiedź na pytanie, dlaczego pies merda ogonem wcale nie jest taka prosta, jakby się to z pozoru wydawało. Merdanie wcale nie jest równoznaczne z tym, że nasz zwierzęcy przyjaciel jest zadowolony i ma przyjazne zamiary, jak to powszechnie sądzimy. Interpretacja tego zachowania jest bardziej skomplikowana i wymaga wzięcia pod uwagę innych sygnałów, które pies wysyła. Ważne jest również to, jak pies macha ogonem.


Generalnie merdanie należy traktować jako zachowanie przerzutowe, analogicznie ja rytmiczne ruchy ogonem u kotów, które uzewnętrznia wewnętrzny konfliktu uczuć.  Jednej strony pies może odczuwać lęk, np. witając się z silniejszym i dominującym przedstawicielem własnego gatunku, z drugiej zaś strony, jako zwierzę stadne zadowolony jest ze spotkania z innym psem. Podobnie jest, gdy zwierzę wita się z nami. Oczywiście cieszy się z tego, że nas widzi, ale też czuje przed nami respekt, bo przecież jesteśmy od niego więksi i stoimy wyżej w hierarchii.

Czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, w jaki sposób pies merda, gdy się z wami wita? Zazwyczaj ruchy jego ogona są szybkie lub bardzo szybkie i jakby nieco nerwowe, a ogon jest opuszczony. W ten sposób witają się psy podporządkowane, czyli stojące niżej w hierarchii. Im bardziej zwierzę jest uległe, tym ruchy są szybsze, tym ogon jest niżej opuszczony.

Zupełnie inaczej wygląda merdanie u osobników dominujących. Ruchy są zwykle wolniejsze, a ogon uniesiony. Cała psia sylwetka zresztą podkreśla wysoką pozycję w grupie: nogi wyprostowane, głowa uniesiona. Niby zwierzak też macha ogonem na powitanie, ale jednak jego zachowanie oznacza co innego. Lepiej zachować wobec takie psa ostrożność!

Tekst: Jacek P. Narożniak

Polecam książke, której okładkę widzicie powyżej.
Do kupienia

http://merlin.pl/Dlaczego-pies-merda-ogonem-O-czym-mowi-nam-zachowanie-psa_Desmond-Morris/browse/product/1,387723.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz