środa

Co robić, gdy sierść psa nadmiernie wypada?

Najczęstszą przyczyną nadmiernego wypadania sierści u psa jest niewłaściwa dieta. Powinna być pełnowartościowa, czyli zawierać wszystkie niezbędne dla niego składniki odżywcze. Niedobór pewnych związków, takich jak witamina A, biotyna oraz nienasycone kwasy tłuszczowe w pierwszej kolejności objawia się waśnie nadmiernym wypadaniem futra.
Zatem, aby poprawić jego kondycję naszego pupila trzeba podawać mu produkty bogate w substancje wpływające na stan skóry i okrywy włosowej. Witaminę A znajdziemy między innymi w takich produktach, jak wątróbka, marchew czy brokuły. Z kolei źródłem biotyny, czyli witaminy H są między innymi wątroba, orzechy, soja, żółtka jaj i ryż. Nienasycone kwasy tłuszczowe znajdziemy zaś w olejach roślinnych, zwłaszcza w oleju z wiesiołka oraz oleju z ogórecznika.
W dzisiejszych czasach nie musimy się jednak martwić o to, jak samodzielnie skomponować posiłki naszego psa, by wszystkie te niezbędne składniki odżywcze się w nich znalazły. Na rynku zoologicznym znajdziemy karmy dla psów, które są tak skonstruowane, by poprawiać kondycję ich skóry, które mają z nią problemy. Bogate są w nie zwłaszcza produkty przeznaczone dla psów długowłosych, takich jak shih tzu.
Zazwyczaj dobrej jakości karma wystarczy, by utrzymać skórę i włosy psa w dobrej kondycji. W niektórych przypadkach niezbędnym może się okazać podawanie odpowiednich preparatów witaminowo-mineralnych. Z pewnością są one pomocne w rozwiązaniu problemu z nadmiernie wypadającą sierścią u psa, jednak przed ich zastosowaniem warto skonsultować się z lekarzem weterynarii. Nadmiar witamin bowiem może być równie szkodliwy, co ich niedobór.

W pierwszej kolejności przychodzi nam na myśl alergia pokarmowa psów, która niestety dosyć często dotyka naszych czworonogów. Czynnikiem alergicznym jest najczęściej białko zawarte w mięsie drobiu i w zbożu, które bywają głównymi składnikami wielu karm. A jednym z objawów tej alergii jest wypadanie włosów. Jedynym sposobem, by zapobiec tym objawom jest usunięcie z diety psa wszystkich alergenów i podawanie mu karmy dla psów alergików oraz przysmaków dla psów alergików.
Inna częstą przyczyną wypadania włosów są wszelkiego rodzaju pasożyty skóry psów. Nawet zwykłe pchły mogą spowodować utratę włosów. Nie są one jednak aż tak niebezpieczne, a walka z nimi jest bardzo łatwa. Wystarczą powszechnie dostępne w sklepach zoologicznych preparaty przeciw pchłom. Znacznie większym problemem są takie pasożyty, jak świerzbowiec, którego pozbycie się wymaga interwencji lekarza weterynarii.
Kiedy wypadaniu sierści towarzyszą zmiany skórne w postaci czerwonych plam, ranek, ropni czy strupów wizyta w gabinecie weterynaryjnym jest wprost niezbędna. Wszystkie te objawy mogą wskazywać na chorobę skóry o podłożu bakteryjnym lub grzybiczym, ale tylko specjalista jest wstanie określić czynnik chorobotwórczy i przepisać odpowiednie leki. Nigdy nie próbujmy leczyć naszego psa samemu, możemy mu bowiem jeszcze bardziej zaszkodzić.
Zawsze, gdy tylko zauważymy u naszego psa niepokojące objawy powinniśmy skonsultować się z lekarzem weterynarii. szczególnie, że to, co dla naszego niewprawnego oka wygląda jak reakcja alergiczna lub egzema może być również dobrze objawem zmian hormonalnych. One również powodują czasem wypadanie włosów. Same zaś mogą mieć swoje źródło zarówno w naturalnych procesach życiowych, jak i w poważnych chorobach. Nadmierne linienie możemy np. obserwować u suk w rui lub podczas ciąży, ale może też być objawem zmian nowotworowych lub innych chorób gruczołów dokrewnych.
Tekst: Jacek P. Narożniak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz